live draw hk توریسم درمانی – شرکت خدمات تفریحی زیارتی ای سودا زرین

توریسم درمانی

 

توریسم درمانی چیست؟

به تمامی خدماتی که به یک گردشگر برای بهبود شرایط جسمی وروحی در راستای سلامتی بیشتردر مکانی بیرون از محل زندگی فرد ارائه می شود که می تواند شامل خدمات پزشکی، ،آب و هوا ومواد معدنی و خدمات ورزشی باشد توریسم درمانی یا گردشگری سلامت گفته می شود.
یکی از شاخه های اصلی گردشگری سلات گردشگری پزشکی است که فرد به کشوری دیگری با هدف بهرمندی از خدمات پزشکی آن کشور به دلیل قیمت پایین آن کشور و یا خدمات بهتر و تخصصی ترسفر می نماید.
در سفرهای معمولی پزشکی فرد به کشوری با امکانات و تسهیلاتی که در محل اقامت خود عرضه نمی شود سفر می نماید ولی گردشگری سلامت شامل سفرهایی که فرد در کشور محل اقامت خود نیز می تواند خدمات پزشکی موردنظر بهره مند شود ولی ترجیح می دهد که از خدمات کشورهای دیگر استفاده نماید. و در بسیاری از کشورها با پرداختن به این مهم کوشیده اند که سهم به سزایی را از بازار جهانی توریسم گردشگری به خود اختصاص دهند چرا که این شاخه از گردشگری به یکی از شاخه های اصلی و پردرامد تبدیل شده است.

در توریسم گردشگری می توان خدمات متفاوتی را برای مسافران در نظر گرفت که می تواند شامل عمل های جراحی قلبی وزیبایی و حتی دندانپزشکی باشد.
بسیاری می اندیشند که تاریخچه توریسم درمانی به سالهای متاخر باز می گردد در حالی که از قرن ها پیش گردشگری سلامت در کشورهایی همچون یونان وجود داشته است و مردمان سرزمین های مختلف از مسافت های بسیار دور با امید به سلامتی بیشتر اقدام به سفر می نمودند.
و در تمدن های قدیم بسیای برای اینکه با علوم معنوی ارتباط برقرار نمایند و سلامت خود را بهبود یابند اقدام به سفر می کردند برای مثال می توان به مراکز سلامت سومریان که در مجاورت آب های گرم ساخته شده است اشاره کرد.و یا کشور هند که از سال های بسیار دور گردشگران بسیاری را جذب می نمایدکه به وسیله علم یوگا بتوانند سلامتی خود را باز یابند.
البته باید خاطر نشان کرد که باوجود اینکه کشور ایران پتانسیل بالایی در مقوله گردشگری سلامت دارد این نوع از گردشگری در کشور ما نوظهور است و از سال ۱۳۸۲ مورد توجه وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.
توریسم درمانی به امکان درمانی طبیعی مثل حمام های آب معدنی و بیمارستان های کشور وابسته است.و هر چه قدر که یک کشور به مجهز ساختن بیمارستان های خود بیشتر بپردازد و هم چنین شرایط مطلوب تری را برای استفاده مسافران از خدماتی چون آب درمانی،لجن درمانی و طب سنتی فراهم نماید موفق تر خواهد بود.

توریست درمانی برای چه کسانی مناسب است؟

توریست درمانی برای افرادی مناسب است که خواهان دریافت خدمات بهداشتی و درمانی در زمینه ای هستند که به آن در کشور خود دسترسی ندارند. عدم وجود دسترسی می تواند به دلایل متعدد باشد:
عدم وجود تکنولوژی: تفاوت فن آوری در کشورهای مختلف در بهداشت و درمان بسیار متفاوت است و اختلاف سطح تکنولوژی گاها بسیار زیاد است.

افرادی که در کشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته زندگی می کنند، ممکن است برای درمان، نیاز به دسترسی به تکنولوژی داشته باشند که در کشور خودشان موجود نیست و سرمایه و تمکن مالی لازم برای درمان در کشورهای پیشرفته را نیز دارند. این افراد می توانند به کشورهای پیشرفته سفر کرده و از خدمات درمانی آن کشور استفاده کنند.

عدم اطمینان به تجهیزات و امکانات موجود: بسیاری از افراد که نیاز به خدمات درمانی دارند، ممکن است با وجود تکنولوژی و تجهیزات و دانش در کشور خود، باز هم جهت اطمینان بیشتر بخواهند به کشورهای پیشرفته تر برای درمان سفر کنند.

هزینه های زیاد: بسیاری از بیماران به دلیل این که هزینه های درمان در کشور خودشان بالاست، به کشورهای ارزان قیمت تر سفر می کنند و از مراکز درمانی در آن کشور استفاده می کنند.
در کل توریست درمانی برای هر سه دسته افراد فوق در صورتی که بتوانند هزینه های لازم را پرداخت کنند، مناسب است.

 

مجوز بند ب چیست؟

مجوز بند «ب» تاییدیه ‌ای می باشد که از سوی سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور به افراد متقاضی اعطا می ‌شود. این افراد باید پس از ارائه درخواست، تمام مدارک خواسته شده از سوی سازمان میراث را (در زمان اعلام شده) تهیه کنند و به این سازمان ارائه دهند. این شرکت ‌ها پس از دریافت مجوز بند «ب» می ‌توانند افق دید خود را وسعت بخشیده و اقدام به گرفتن کد ناجا از نیروی انتظامی و کد مربوط به وزارت امور خارجه کرده و در راستای جذب مسافر های خارجی، توانایی خود را بیازمایند. شرکت ‌هایی که برای دریافت مجوز بند «ب» اقدام می ‌کنند در واقع مسئولیت برنامه ‌ریزی، سازماندهی، قیمت گذاری و اجرا یک تور مسافرتی از یک روزه داخل استانی گرفته تا چند هفته ‌ای دور دنیا را می ‌پذیرند. همچنین شرکت‌ های بند «ب» دارای مجوز رزرو هتل و اجرای تور در سرتاسر جهان می ‌باشند. برخی از این ضوابط که بین همه مجوز ها مشترک است، عبارتند از:

۴.سپردن تضمین٣.ارائه نام و نشان دفتر٢.معرفی مدیر‌ فنی١.ارائه محل مناسب برای دفترکار

شرایط اخذ مجوز گردشگری بند ب

دفتر خدمات گردشگری موظف می باشد که تور های گردشگری داخلی و خارجی برگزار کند. به همین خاطر فردی که مدیر فنی این دفاتر است دائما در حال سفر است. اگر به سفر کردن علاقه زیادی دارید، می ‌توانید در یک دفتر خدمات گردشگری مشغول به کار شوید. هم ‌چنین ایجاد و ثبت یک دفتر خدمات گردشگری نیز دردسرهای خاصی در پی ندارد. شما به راحتی می ‌توانید نسبت به دریافت مجوز بند ب اقدام کنید و پس از آن دفتر خود را به ثبت برسانید.

اخذ مجوز بند ب

ثبت نام در سامانه ta.mcth.ir ( سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی) با ذکر مشخصات کامل متقاضی به همراه شماره موبایل و آدرس ایمیل و اسکن کلیه مدارک مرتبط با متقاضی ۵ مرحله بوده که متقاضی می بایست در زمان ثبت نام نسبت به تکمیل آن اقدام نماید. زمان ثبت نام متقاضی و مدیر فنی همزمان انجام می پذیرد. مبنی بر اینکه برای ادامه روند از طریق ادارات کل استان ها پیگیری نماید، ادارات استانی درخواست متقاضی را بررسی نموده و پس از موافقت اولیه از سوی استان، متقاضی برای تعیین صلاحیت به حراست و تشخیص هویت و وزارت بهداشت معرفی می شود سپس برای ادامه روند معرفی نام و مکان و ضمانت نامه بانکی می تواند از طریق سامانه مذکور اقدام نموده و پس از ارائه ضمانت نامه بانکی و تکمیل روند کار، پروانه بهره برداری برای آن صادر شود.

مجوز بند «الف» چیست؟

مجوز بند «الف» در واقع تاییدیه‌ای است که از سوی سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران صادر می‌گردد. متقاضی پس از ارائه مدارک خواسته شده‌ی این سازمان و احراز صلاحیت، موفق به دریافت آن می‌شود. پس از اخذ مجوز بند «الف» متقاضی اجازه تاسیس آژانس هواپیمایی و عقد قرارداد با ایرلاین‌های مختلف را دارد. آژانس‌های مسافرتی بند «الف» با رعایت آیین‌نامه‌ها و ضوابط مربوطه می‌توانند به عضویت انجمن بین‌المللی حمل‌ و نقل هوایی، معروف به یاتا (IATA) درآیند. این آژانس‌ها مجاز به فروش بلیت سیستمی هستند (بلیت‌های چارتری را آژانس‌های بند ب می‌توانند تهیه کنند).

اژانس بند الف چیست؟

آژانس های بند الف تحت نظارت مستقیم سازمان هواپیمایی کشوری هستند و وظیفه اصلی آنها فروش بلیط خطوط هوایی داخلی و خارجی است.

آژانس های بند الف به هیچ عنوان حق برگزاری تور را ندارند. همچنین مجوز فروش تورهای سایر دفاتر برگزار کننده را نداشته و مجاز به عقد قرارداد تور با مسافر نیستند.

آژانس های مسافرتی بند الف با رعایت آیین نامه ها و ضوابط مربوطه می توانند به عضویت یاتا IATA درآیند.

آژانس های بند الف مجوز صدور بلیط تمامی ایرلاین های داخلی (مشروط به عقد قرارداد با خطوط هواپیمایی داخلی) و خارجی را دارند.

آژانس های مسافرتی دارای مجوز بند الف ، اصطلاحا شرکت خدمات مسافرت هوایی یا آژانس هواپیمایی نامیده میشوند.

. شرح وظایف و مسئولیت‌های مدیریت فنی بند «الف»

مدیر فنی بند «الف» در آژانس‌ هواپیمایی وظایف و مسئولیت‌های مهمی دارد که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

  1.  مهم‌ترین وظیفه مدیر فنی بند «الف» نظارت بر فعالیت‌ها و صدور بلیت با دقت بالا،‌ توسط کارمندان در کانتر‌های فروش داخلی و خارجی است.

  2. کنترل کلیه فعالیت‌های آژانس نیز از وظایف مدیر فنی محسوب می‌شود.

  3. ایجاد هماهنگی میان واحدهای حسابداری و کانترهای فروش به‌منظور تهیه و ارائه گزارش‌های مالی دقیق و بی‌نقص از دیگر وظایف مدیر فنی است.

  4. اطلاع‌رسانی به پرسنل از آخرین اخبار قوانین، مصوبات و تخفیف‌های خطوط پروازی نیز در حوزه مسئولیت مدیر فنی بند «الف» است.

بند پ ویا مجوز زیارتی چیست *//

ثبت شرکت گردشگری زیارتی (بند پ). ثبت شرکت گردشگری با مقاصد زیارتی، جدا از اقدام در اداره ثبت شرکت ها نیاز به اخذ مجوز بند پ از سازمان حج و زیارت دارد. موئسسات گردشگری زیارتی موئسساتی هستند که تنها اجازه برگزاری تور به مقاد زیارتی مانن مکه و مدینه، کربلا و نجف، مشهد و قم، سوریه و همانند آن را دارند. این شرکت ها اجازه برگزاری تور به غیر از مقاصد زیارتی را ندارند. همچنین شرکت های با مجوز بند ب اجازه ی اجرای تورهای زیارتی را ندارند. شرکت های زیارتی از مالیات بر درآمد معاف هستند.

تور چیست

تور به سفری از پیش تعیین شده می‌گویند که آژانس مسافرتی آن را برنامه‌ریزی می‌کند و در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. تور شامل عناصری است که تورگردان یا آژانس مسافرتی آن‌ها را در قالب یک بسته سفر به صورت برنامه‌ریزی شده به مسافران ارائه می‌دهد. این عناصر شامل حمل ونقل، اقامت، غذا، گشت، جاذبه‌ها، خرید و…

وقتی صحبت از تور می شود ناخودآگاه ذهن به سمت تور ماهی گیری می رود.
از آنجائیکه ماهی سرمایه اقیانوس ها و دریا های بیکران است ! و گوهری است که همه به دنبالش هستند ، تور مسافرتی ، تعریفی از دریای بی نظیر و اقیانوس های عظیم دارد و مسافران محترم نیز مرواریدی هستند که می بایست توسط آژانس های مسافرتی هدایت شده و تورهای مسافرتی آنان تنظیم گردد.
مزایای استفاده از تور: سفر دسته جمعی، آشنائی اعضای گروه با یکدیگر ،  آشنا شدن با مکان های دیدنی و کسب اطلاعات مفید ، تاریخی،کشاورزی،زیارتی و غیره. بعضاً اتفاقات بسیار خوب در تورها رقم می خورد که باعث خیر و شادی گردیده. در تورها بر اثر آشنا شدن مسافران با یکدیگر ارتباطات دوستی، کاری و تجاری ها متعددی رخ داده است.
استفاده از تور،بهترین راه سفر و خیالی آسوده، برای هر مسافر است.
آژانس مسافرتی و هوایی با ایجاد تور و تورهای تفریحی،سیاحتی،زیارتی،فرهنگی و هنری،تجاری،ورزشی،آموزشی،نمایشگاهی،پزشکی و غیره امکانی را بوجود آورده اند تا مردم به راحتی سفر نمایند.
تورها شامل چه خدماتی می باشند؟
تورها خدماتی چون: اخذ بلیط و ویزا،رزرو هتل،برنامه سفر،راهنمای تور،بیمه مسافرتی ترانسفر از فرودگاه به هتل و بلعکس،گشت های مشخص شده و سایر خدمات که (غالباً به نحوه قرارداد بین آژانس های مسافرتی و هوایی دو کشور مبدا و مقصد مربوط می گردد) را دارا می باشند.
تورهای مسافرتی به دو دسته تقسیم می شوند.
۱-تورهای گروهی (بسته).
۲-تورهای انفرادی (باز).
تعریف تورهای گروهی: این دست تورهای تفریحی ، طوری طراحی می شوند که آژانس مسافرتی و هوایی، برای تاریخ مشخصی با توجه به تعداد صندلی پرواز خریداری نموده، گروهی معدود را ثبت نام کرده و برنامه سفر آنان را تنظیم می نمایند. اغلب در چنین حالتی تمام گروه از مبدا به همراه راهنمای تور به کشور مقصد سفر نموده و باز می گردند.
تعریف تورهای انفرادی: این تورها که حجم بالائی از مسافران را تشکیل می دهند، اغلب از آژانس های مسافرتی گوناگون، تورها خریداری می شوند و تمام مسافران با یک پرواز از قبل تعیین شده به سوی مقصد پرواز می نمایند. برنامه سفر و راهنمای تور، این دست تورها در کشور مقصد مشخص می گردد.
تورهای داخلی / تورهای خارجی
تور داخلی شامل :
تور کیش / تورقشم / تور مشهد / تور شیراز / تور کرمانشاه /تور گلاب گیری کاشان / تور جنگل ابر / تور کویر / تور یزد / تور نمک آبرود / تور همدان / تور اصفهان / تور قزوین / تور تبریز / تور ارومیه / تور آب گرم سرعین ، سراب ، محلات / تور گنبد / تور تنگه واشی / تور قلعه رودخان / تور کلاردشت / تور ماسوله / تور اسکی / و سایر تورهای دیگر.

تور خارجی :
تور استانبول / تور آنتالیا / تور بودروم / تور مارماریس / تور کوش آداسی / تور ازمیر / تور چشمه / تور قبرس / تور آنکارا / تور مسکو، سنت پترزبورگ / تور یونان / تور فرانسه / تور ایتالیا / تور هلند / تور اتریش / تور اسپانیا / تور آلمان / تور تونس / تورمصر / تور دبی / تور مکه و مدینه / تور کربلا / تور لبنان / تور سوریه / تور هند(تورهایآگرا، دهلی ،جیپور،گوا،بمبئی) / تور چین ( تورهای گوانگجو، تور شنزن، تور پکن، تورشانگهای، تور هانگزو) / تور مالزی و سنگاپور/ تور کوالالامپور، تور پنانگ،تور لنکاوی / تور تایلند( تور بانکوک،تور پاتایا،تور پوکت(فوکت)،تور ساموئی) / تور اندونزی ( تورهای جاکارتا،بالی،کوتا،نوسادوا) / تور ژاپن / تورافریقای جنوبی / تور برزیل / تور کانادا / تور کلمبیا / تور موریس / تور مالدیو / تور مکزیک /تور ارمنستان / تور استرالیا (تورهای ملبورن، سیدنی) / تور انگلیس / تور آمریکا و سایر تورها.
به مردم محترم و هموطنان خوش سفر، توصیه می شود که تورهای خویش را از آژانس های مسافرتی و هوایی تهیه نموده و هنگام عقد قرارداد به تمام مفاد آن دقت نمایند.

سفر کردن با تور چه مزایایی دارد؟

هر کسی ممکن است دلیلی برای سفر با تور مسافرتی داشته باشد. اولین مزیت استفاده از تورهای مسافرتی این است که فرد دغدغه انواع مسائل در طول سفر را ندارد. از خرید بلیط و گرفتن ویزا تا پیدا کردن محلی مناسی برای اقامت، پیدا کردن غذاخوری خوب در مسیر سفر، یافتن جاذبه‌های گردشگری مقصد و رفت و آمد به آن و به طور کلی برنامه‌ریزی برای سفر. شما با انتخاب یک تور و آژانس مسافرتی خوب در واقع کار را به کاردان سپرده‌اید و یک بلد راه دارید که بارها به مقصد شما سفر کرده و همه چم و خم کار دستش است.

کم شدن هزینه ها

مزیت دیگر سفر با تور مسافرتی این است که تورها بسیاری از خدمات را به صورت عمده خریداری می‌کنند و ممکن است بتوانند تخفیف‌های خوبی به شما بدهند و هزینه‌های شما را در خیلی زمینه‌ها مثل تهیه بلیط اماکن دیدنی یا برای حمل و نقل و اقامت کاهش دهند. از سویی سفر با تور دیدن از بسیاری از جاذبه‌های گردشگری دور افتاده را با حمل و نقل گروهی تسهیل می‌کند و شما به راحتی می‌توانید با گروه همزبان خود به هر کجا که برنامه‌اش را دارید بروید.

امنیت با تور مسافرتی

دیگر اینکه با تور مسافرتی شما امنیت بیشتری را در سفر، خصوصا طبیعت‌گردی یا سفر به کشورهای خارجی تجربه می‌کنید. شما کسانی را کنار خود دارید که بر اوضاع مسلطند، خطرات احتمالی را می‌شناسند و بیمه‌تان می‌کنند. از طرفی گروهی افراد که به تدریج دوست شما محسوب می‌شوند در تمام طول سفر در کنار شما خواهند بود و علاوه بر تامین امنیت، تنهایی را از شما دور می‌کنند و لذت سفر را برایتان دو چندان خواهند کرد.

تور لیدر

در سفر با تور، شما تورلیدری دارید که زبان منطقه مورد نظر را بلد است و می‌تواند به سوالات شما جواب بدهد. از شما بیشتر به آن منطقه سفر کرده است و آداب و رسوم و فرهنگ مردم را می‌شناسد پس در تعامل با مردمان دیار مقصد راهنمای خوبی است. همین‌طور می‌تواند شما را به محلی‌هایی که می‌توانند نیازهایتان را برطرف کنند یا سوالاتتان را پاسخ دهند معرفی می‌کند.

سفر گروهی بی‌دغدغه سفر انفرادی ایمن

از سویی سفر با تور مسافرتی می‌تواند گزینه ای مناسب باشد برای کسانی که می‌خواهند با گروهی از دوستان سفر کنند اما مسئولیت گروه یا هزینه‌های سفر به عهده فرد خاصی از گروه نیفتد. در سفر با تور هر کس هزینه خود را پرداخت می‌کند و کارها هم بر عهده تورگردان است و شما فقط از بودن در کنار گروه دوستان یا خانواده‌تان لذت خواهید برد.

سفر با تور می‌تواند برای کسانی که به تنهایی سفر می‌کنند هم گزینه مناسبی باشد چرا که در عین استفاده از فواید کنار گروه بودن مثل امنیت، می‌توانند حریم خصوصی خود را حفظ کنند. در ضمن سفر با تور ممکن است بهترین دوستان زندگی شما را نیز بهتان معرفی کند و راهی عالی برای دوستیابی باشد.

معایب سفر با تور

سفر با تور مسافرتی معایبی هم دارد. ممکن است همراهان و هم‌گروهی‌های شما در سفر، خوش خلق نباشند یا چند نفری در گروه پیدا شوند که به دل آدم نمی‌نشینند. در این صورت باید مثل بسیاری از فعالیت‌های گروهی صبور بود و با کمی شوخ طبعی مسایل را حل کرد. از سویی در سفر برمانه‌ریزی شده از تصمیم‌های ناگهانی خبری نیست و شما باید طبق برنامه گروه پیش بروید پس اگر خواستید یک ساعت بیشتر در مرکز خرید بمانید یا یک شب را کنار ساحل صبح کنید ممکن است به دردسر بیفتید.

 

چه زمان بهتر است از تور مسافرتی استفاده کنیم؟

زمانی که تنها هستید و همسفر خوبی پیدا نکرده‌اید.

زمانی که می‌خواهید از کشوری جدید بازدید کنید و هیچ شناخت دقیقی از مقصدتان ندارید.

زمانی که می‌خواهید با خیال راحت به یک مسافرت بی‌دغدغه بروید و حرص چیزی را نخورید.

زمانی که می‌خواهید با گروهی از دوستان به سفر بروید بدون اینکه هیج یک از شما مسئولیتی خاص به گردن بگیرد.

زمانی که می‌خواهید به طبیعت‌گردی ایمن و شاد بروید.